رسالت روابط عمومی

1391/10/11 0:0
شعار «انسان سالم؛ محور توسعه پايدار» يكي از موضوعاتی است که در تدوین سياست‌هاي كلي برنامه پنجم توسعه در مجمع تشخيص مصلحت نظام مورد توجه قرار گرفته است.

اهميت اين موضوع اين است كه از اين پس تمام برنامه‌ها و سياست‌هاي كشور در اين مدت 5 سال كه در كشور مصوب و اجرايي باشد، بايد تحت تاثير اين شعار محوري باشد و سلامت مردم و نقش انسان‌ سالم در توسعه كشور مد نظر قرار گيرد و اين، موضوع مهمی در كشور محسوب مي‌شود. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان مسئول "تأمین سلامت مردم" در تحقق این هدف مصمم بوده و تمام توان خود را برای تحقق آن بسیج خواهد کرد.

یکی از حقوق اساسی مردم دانستن و آگاهی است، آن هم در عصر ارتباطات و جامعه اطلاعاتی که بر اساس آگاهی و دانایی استوار است. بدیهی است در این میان، آگاهی دادن و اطلاع رسانی به مردم در زمینه سلامتی و بهداشت، اولی­تر و ابتدایی­ترین حق مردم خواهد بود. روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در راستای مأموریت سازمانی خود، همواره تمام توان خود را در امر اطلاع­رسانی صحیح و شفاف به مردم به کار گرفته است.

در بررسی چشم­ انداز 20 سالۀ کشور و برنامۀ­های توسعۀ جمهوری اسلامی ایران به نکات مهمی توجه شده که مبنای برنامه­ ریزی برنامه‌های روابط عمومی است. تقویت نهضت نرم افزاری یکی از محورهای سیاست کلی برنامۀ چهارم توسعه و چشم ­انداز 20 ساله است که یکی از مصادیق آن در حوزۀ روابط عمومی، روابط عمومی الکترونیک است. مادۀ 44 برنامۀ چهارم توسعه مشخصاً به نقش روابط عمومی در گسترش ارتباطات و تحقق جامعۀ اطلاعاتی اشاره می­کند . "اطلاع­ رسانی مناسب برای تحقق ویژگی­ های مورد نظر در افق چشم ­انداز" یکی دیگر از مواردی است که در  برنامۀ چهارم توسعه به آن اشاره شده است.

از این رو در سال 1387 که از سوی مقام معظم رهبری سال "شکوفایی و نوآوری" نیز نام گرفته است، گذر از روابط عمومی سنتی و حرکت به سوی روابط عمومی مدرن، به عنوان یک هدف کلان در روابط عمومی وزارتخانه در نظر گرفته شد و در این زمینه تلاش­‌های فراوانی صورت گرفت که یکی از این تلاش­‌ها، راه ­اندازی پایگاه اطلاع­ رسانی و خدمات الکترونیک با مشارکت مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات است. این پایگاه می­‌کوشد اطلاعات حوزه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را به موقع و شفاف و دقیق به اطلاع هم‌وطنان گرامی برساند. در این پایگاه  ضمن انتشار آخرین اخبار حوزۀ بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سایر اطلاعات مفید دیگر و ارایۀ خدمات الکترونیک، «آموزش و فرهنگ­ سازی سلامت» نیز مورد توجه جدی قرار می­‌گیرد. زیرا بر این باوریم؛ چنانچه بتوان هم فرهنگ پیشگیری از حوادث و بیمار­ی­‌ها را در جامعه ارتقا داد و هم فرهنگ مربوط به ملحوظ کردن معیارهای سلامتی را در تمام تصمیم گیری­‌ها لحاظ کرد، بی­‌تردید ضمن حفظ سلامت مردم، جلوی بسیاری از هزینه­‌ها نیز گرفته خواهد شد.

به امید داشتن انسان­‌های سالم در جامعه­‌ای سالم و با نشاط.


تاریخ بروز رسانی:   18 بهمن 1394

تعداد بازدید:   ۱

 


چاپ | فايل متن
< >